Mikrobiologie a systematika

Obor, který velmi úzce spolupracuje s medicínou, je mikrobiologie. Zabývá se studiem těch nejmenších součástek života, jakými jsou viry a bakterie. Díky znalosti struktur a životních cyklů mikroorganismů může lékařská věda následně podávat pacientům například antibiotika. Také pracovat účelově s desinfekcí a podobně.

Rozdělení mikroorganismů

Mikroorganismy se dále dělí podle požadavků na kyslík, kdy aerobní ke svému životu molekulární kyslík potřebují a anaerobní nikoli. Tyto informace jsou stěžejní pro další vědní obor, jakým je biotechnologie.

Systematika bakterií

Co se týče názvů, tak bakterie existují v různých tvarech, jako je kulovitý, tyčinkovitý, zakřivený nebo zvlněný, vláknitý i větvený. Právě podle tohoto se pak nazývají například jako koky, bacily, tyčinky nebo spirochéty a podobně. Mohou se také dále shlukovat do takzvaných kolonií. Takže například koky v případě seskupení hroznovitého jsou všeobecně známé stafylokoky a řetízkovité kolonie koků jsou potom streptokoky. Vše je krásně pozorovatelné pomocí mikroskopu.

V souvislosti s výzkumem se bakterie pojmenovávají a průběžně aktualizují v Mezinárodní ročence systematické a evoluční mikrobiologie, která se píše již od 50. let minulého století.

 

 

 

 

 

Leave a Comment